Poznajemy PODLASKIE 2024

„Poznajemy Podlaskie” - wycieczka do Augustowa

poznajemy podlaskie.png

       Dnia 23 maja 2024 r. o godz. 7.30 z Biurem Podróży „ Biacomex” wyruszyliśmy na wycieczkę do Augustowa.

Najpierw zatrzymaliśmy się w Suchowoli czyli w geograficznym środku Europy. Jeszcze w XVIII wieku królewski kartograf i astronom Szymon Sobierajski ustalił, że krzyżują się tutaj linie łączące najdalsze punkty Europy. Odkrycie symbolizuje wielki głaz w parku miejskim. Nie trzeba dodawać, że zdjęcie w tym miejscu to obowiązek każdego podróżnika. My również w tym miejscu zrobiliśmy zdjęcie.

Następnie udaliśmy się do Studzienicznej. Najważniejszym miejscem w Studzienicznej jest Sanktuarium Matki Bożej. Niewielka kapliczka mieści się na tak zwanej wyspie. Kapliczkę otaczają wyjątkowe cuda przyrody, jeziora, kwitnące lilie, potężne dęby. W sąsiedztwie kapliczki znajduje się obudowana drewnianą altanką mała studnia z cudowną wodą. Przybywający pielgrzymi obmywają swoje schorowane miejsca licząc na uzdrowienie. Miejsce to odwiedził także Jana Pawła II podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Polski. W pamięci zostaną nam  jego słowa, które zostały wyryte na pomniku: "Byłem tu wiele razy, ale jako papież po raz pierwszy i chyba ostatni”.

Potem spotkaliśmy się z panem leśniczym, który pokazał nam wyjątkowo atrakcyjną krajobrazowo i przyrodniczo  Puszczę Augustowską. Dowiedzieliśmy się, że skład drzewostanu puszczy to w znacznej większości bory, w mniejszej olsy i grądy. W borach prym wiedzie sosna i w mniejszym stopniu świerk. Poza tym pan leśniczy pokazał nam i opowiedział historię pustelni położonej pośród rozlewisk Rudawki.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer bulwarami wzdłuż rzeki Netty oraz molo Radiowej Trójki położone nad jeziorem Necko. Dowiedzieliśmy się, że jest to drugi co do wielkości pomost w Polsce o powierzchni ponad 3 tys. metrów kwadratowych, a jego długość wzdłuż brzegu jeziora wynosi 147 metrów.

Następnie przyszedł czas na obiad w restauracji „Żagielek”.

Po obiedzie popłynęliśmy statkiem mijając piękne, spacerowe trasy po obu stronach Netty. Płynęliśmy też jeziorami Necko i Rospuda, położonymi wśród dziewiczej, nienaruszonej przyrody. Unikatowy krajobraz  Doliny Rospudy chroniony jest ze względu na występowanie rzadkich gatunków roślin zwierząt.

Był też czas na zakup pamiątek.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

 

Bożena Topczewska, Magdalena Kućmierowska, Ewa Łuba, Jadwiga Łupińska

Przedsięwzięcie Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „Poznajemy Podlaskie”. 

Koszt całkowity wycieczki: 8140,00zł (brutto)

Wnioskowana kwota wsparcia z PROT: 7500,00zł (brutto)

 

Powrót na początek strony