Hotele dla owadów

Dawniej owady pożyteczne znajdowały schronienie w słomianych dachach. Gdzie mogą zamieszkać teraz?

Ilustracja do artykułu logo_projekty.jpg

Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku zaprosił uczniów do udziału
w II edycji konkursu „Hotele dla owadów”

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie w terminie do 30.04.2021 r. hotelu dla owadów oraz przysłanie zdjęcia wykonanego hotelu zamieszczonego w przestrzeni zewnętrznej.


           Dawniej owady pożyteczne znajdowały schronienie w słomianych dachach, stogach siana czy zakamarkach ceglanych ścian. W naszych betonowych domach i wypielęgnowanych ogrodach nie ma, niestety, dla nich miejsca. Pielęgnując nadmiernie swoje ogrody, niszczymy naturalne miejsca do rozmnażania, schronienia czy zimowania wielu wartościowych i potrzebnych organizmów. Skazujemy je stopniowo na wyginięcie.

Jaki może być tego skutek? Np. inwazja mszycy w kolejnych sezonach i stosowanie coraz to silniejszych preparatów owadobójczych do zwalczania szkodników.

          A hotel dla owadów można zrobić np. z desek odzyskanych z palet oraz materiałów przyniesionych ze spaceru: szyszek, suchych liści. Każda grupa owadów preferuje określony materiał: puste pędy bambusa, trzciny lub łodygi czarnego bzu o odpowiedniej średnicy i długości to idealne miejsce dla pszczół murarek. Nawiercone kawałki drewna chętnie zasiedlą np. osy, zaś cegły dziurawki - to lokum dla samotnej pszczoły porobnicy włochatki. Na szyszki i suche liście na pewno zwrócą uwagę biedronki, glinianie doniczki wypełnione sianem to idealne miejsce dla skorków, a wiązki słomy lub siano dadzą schronienie złotookom. Zakładając hotele dla owadów wiosną i latem, pamiętajmy również o bazie pokarmowej dla naszych małych  sprzymierzeńców. Posiejmy kwitnące rośliny, źródło nektaru i pyłku dla owadów. Pamiętajmy - nie każdy owad to szkodnik, wiele gatunków jest bardzo pożytecznych. Owady zapylające przyczyniają się do zwiększenia plonów krzewów i drzew owocowych oraz innych upraw. Najważniejsze są tu pszczoły, ale nie tylko miodne (tymi zajmują się pszczelarze). Dzikie pszczoły murarki są wydajniejsze w zapylaniu, nie tworzą roju i nie żądlą. Natomiast niedoceniona jest rola takich owadów pożytecznych jak biedronka siedmiokropka, czy złotook. Biedronka, jak i jej larwa, jest w stanie zjeść od 30 do 200 mszyc dziennie, tak uciążliwych w naszych ogrodach czy na kwiatach balkonowych. Nawet niezbyt sympatyczna osa, również żywi się mszycami, mączlikami i gąsienicami. Czyli owady to naturalni wrogowie szkodników roślin.

Informacje zaczerpnięto ze strony https://uwb.edu.pl/nowosci/okiem-eksperta/budujmy-domki-dla-owadow-to-nasi-sprzymierzency-w-walce-ze-szkodnikami/82cd6d3e

Wykonanie domków dla owadów - to świetna lekcja przyrody dla każdego. Nasi uczniowie włączyli się w akcję pomocy owadom. Wykonali świetne domki, a ich zdjęcia wysłali na konkurs. Zobaczcie wyniki ich pracy.


Wszystkim przyjaciołom przyrody bardzo dziękujemy!

                                                                                                Danuta Kamieńska

Powrót na początek strony