Dzień Kropki 2023

Święto kreatywności, odwagi i zabawy.

379387712_871107607750360_7043794268563589855_n.jpg

 

      Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.

       Opowiadanie z książki „The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i dzięki temu w 2008 roku powstał Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Pomysł obchodzenia międzynarodowego dnia kropki ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia.

 

Kropka to znak interpunkcyjny oddzielający, stosowany do zamykania zdań lub równoważników zdań. Graficznie przybiera ona formę okrągłego punktu. W niektórych przypadkach kropka może być zastąpiona przez pytajnik, wykrzyknik lub wielokropek. W obrębie wypowiedzenia, które kończy się kropką, mogą występować inne znaki interpunkcyjne, dlatego to właśnie kropka jest podstawowym i najważniejszym znakiem przestankowania.

Główną funkcją kropki jest zamykanie wypowiedzeń, ale możemy ją też stosować:

1) po skrócie wyrazu;

2) w inicjałach imienia i nazwiska;

3) w zapisie dat;

4) po cyfrach arabskich, które oznaczają liczebniki porządkowe;

5) po tytułach części dzieła;

6) po liczbach arabskich, rzymskich i literach wprowadzających wyliczenia.

Powrót na początek strony