Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2023
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego.
21 lutego na całym świecie jest obchodzony Dzień Języka Ojczystego. My również włączyliśmy się do obchodów tego święta. A o to kilka ciekawostek na temat języka polskiego.
- Na całym świecie po polsku mówi około 50 milionów Polaków.
- Według badań przeprowadzonych na świecie przez niezależne źródła język polski zaliczono do grona jednych z trudniejszych języków.
- W polskim alfabecie 9 liter nie znajdziemy w żadnym innym alfabecie, tj. ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź.
- Pierwsze zdanie zapisane w języku polskim to: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj! Dziś powiedzielibyśmy: Daj, niech ja pomielę (pokręcę żarna), a ty odpoczywaj.
Uczniowie klas 4-8 w tym dniu, m.in. rozwiązywali zagadki językowe, „łamali język” próbując wypowiedzieć zdanie, np. Czy tata czyta cytaty z Tacyta? oraz odgadywali związki frazeologiczne, tworzyli do nich rysunki. Dowiedzieli się również czym są homofony.
Język polski nie tylko dla obcokrajowców jest bardzo trudnym językiem, my również popełniamy błędy, ale jesteśmy dumni, że się nim posługujemy.
Anna Jarocka