Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Pamiętajmy o Bohaterach! 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Pamiętajmy o Bohaterach!
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które zostało ustanowione w 2011 r. Wybór konkretnego dnia na wspomnienie o bohaterach walczących z komunistycznym zniewoleniem po 1944 r. nie był przypadkowy. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano wyrok śmierci na siedmiu działaczach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którymi byli Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Niemal w każdym zakątku Polski po zakończeniu II wojny światowej walczyły oddziały podziemia niepodległościowego, których członkowie nie pogodzili się z narzuconym siłą ustrojem komunistycznym.
Również i na terenie gminy Poświętne operowały oddziały antykomunistycznego podziemia, wśród których wyróżniał się kpt Kazimierz Kamieński „Huzar”. Kamieński walczył już w okresie pierwszej okupacji sowieckiej 1939-1941, a po 1944 r. stał się jednym czołowych organizatorów podziemia w powiecie wysokomazowieckim. Podczas II wojny światowej walczył on z okupantem sowieckim i niemieckim.
Oprócz niego na terenie gminy operowała w 1945 r. V Brygada Wileńska AK mjr Zygmunta Szendzielarza ,,Łupaszki”, której oddziały dwukrotnie - w czerwcu i wrześniu - koncentrowały się w gajówce Stoczek, położonej na wschód od Pietkowa. Żołnierze „Łupaszki” patrolowali również teren w okolicy wsi Brzozowo Antonie oraz Brzozowo Korabie. W latach 1947-1949 na terenie powiatu wysokomazowieckiego działała VI Brygada AK por. Władysława Łukasika ,,Młota”, oraz oddział WiN, por. Kazimierza Kamieńskiego ,,Huzara”.
Po śmierci ,,Młota” w 1949 r., Kamieński przejął dowództwo nad oddziałem. Komuniści nieustannie tropili topniejące z każdym rokiem oddziały podziemia niepodległościowego, a na „Huzara” zastawiono pułapkę. W 1952 r. zwabiono go podstępem do Warszawy, gdzie został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, osądzony wraz z innymi w procesie pokazowym w Łapach, a następnie 11 października 1953 roku, zamordowany w więzieniu w Białymstoku. Jego symboliczny grób możemy odnaleźć na cmentarzu parafialnym w Poświętnem. Do tej pory nie wiemy, gdzie znajdują się jego szczątki, bo władze komunistyczne dbały o to, aby bohaterowie walki o wolną Polskę nigdy nie zaznali spokoju, a pamięć o ich bohaterstwie została zatarta.
W tym roku Narodowy Bank Polski w ramach serii monet pt. „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”, wydał monetę poświęconą bohaterskiemu kpt. Kazimierzowi Kamieńskiemu, która została oficjalnie zaprezentowana 18 lutego 2021 r.
Piotr Sobieszczak
Wykorzystano m.in.
- Zieleniecki, Raporty wywiadu AK-AKO-WiN obwodu Wysokie Mazowieckie w Okręgu Białystok 1944-1947, T. I, Białystok 2001.
www.pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_Dzień_Pamięci_„Żołnierzy_Wyklętych”