Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Pamiętajmy o Bohaterach! 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Ilustracja do artykułu 130450934_350567230072113_4465275972702094856_n.jpg

Pamiętajmy o Bohaterach!

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które zostało ustanowione w 2011 r. Wybór konkretnego dnia na wspomnienie o bohaterach walczących z komunistycznym zniewoleniem po 1944 r. nie był przypadkowy. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano wyrok śmierci na siedmiu działaczach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którymi byli Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Niemal w każdym zakątku Polski po zakończeniu II wojny światowej walczyły oddziały podziemia niepodległościowego, których członkowie nie pogodzili się z narzuconym siłą ustrojem komunistycznym. 

Również i na terenie gminy Poświętne operowały oddziały antykomunistycznego podziemia, wśród których wyróżniał się kpt Kazimierz Kamieński „Huzar”. Kamieński walczył już w okresie pierwszej okupacji sowieckiej 1939-1941, a po 1944 r. stał się jednym czołowych organizatorów podziemia w powiecie wysokomazowieckim. Podczas II wojny światowej walczył on z okupantem sowieckim i niemieckim.

Oprócz niego na terenie gminy operowała w 1945 r. V Brygada Wileńska AK mjr Zygmunta Szendzielarza ,,Łupaszki”, której oddziały dwukrotnie - w czerwcu i wrześniu - koncentrowały się w gajówce Stoczek, położonej na wschód od Pietkowa. Żołnierze „Łupaszki” patrolowali również teren w okolicy wsi Brzozowo Antonie oraz Brzozowo Korabie. W latach 1947-1949 na terenie powiatu wysokomazowieckiego działała VI Brygada AK por. Władysława Łukasika ,,Młota”, oraz oddział WiN, por. Kazimierza Kamieńskiego ,,Huzara”.

Po śmierci ,,Młota” w 1949 r., Kamieński przejął dowództwo nad oddziałem. Komuniści nieustannie tropili topniejące z każdym rokiem oddziały podziemia niepodległościowego, a na „Huzara” zastawiono pułapkę.  W 1952 r. zwabiono go podstępem do Warszawy, gdzie został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, osądzony wraz z innymi w procesie pokazowym w Łapach, a następnie 11 października 1953 roku, zamordowany w więzieniu w Białymstoku. Jego symboliczny grób możemy odnaleźć na cmentarzu parafialnym w Poświętnem. Do tej pory nie wiemy, gdzie znajdują się jego szczątki, bo władze komunistyczne dbały o to, aby bohaterowie walki o wolną Polskę nigdy nie zaznali spokoju, a pamięć o ich bohaterstwie została zatarta.

W tym roku Narodowy Bank Polski w ramach serii monet pt. „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”, wydał monetę poświęconą bohaterskiemu kpt. Kazimierzowi Kamieńskiemu, która została oficjalnie zaprezentowana 18 lutego 2021 r. 

 

Piotr Sobieszczak

 

 

Wykorzystano m.in.

  1. Zieleniecki, Raporty wywiadu AK-AKO-WiN obwodu Wysokie Mazowieckie w Okręgu Białystok 1944-1947, T. I, Białystok 2001.

www.pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_Dzień_Pamięci_„Żołnierzy_Wyklętych

Powrót na początek strony