Na „Piastowskim szlaku” - wycieczka

Podróż po Wielkopolsce

436464324_480750601092185_5803704738549689930_n.jpg

 

      W dniach 5-7 czerwca  2024 r. uczniowie naszej szkoły podróżowali po Wielkopolsce szlakiem Piastów.

   Wyruszyliśmy w środę o godzinie szóstej w kierunku Strzelna, które było pierwszym miejscem zwiedzania. Po drodze zatrzymaliśmy się w Płowcach, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający bitwę Władysława Łokietka z Krzyżakami w 1331 r. W Strzelnie na Wzgórzu św. Wojciecha zwiedzaliśmy kościół norbertanek z drugiej połowy XII wieku, gdzie można podziwiać  najcenniejsze zabytki sztuki romańskiej w Polsce-kolumny romańskie, które przedstawiają personifikację cnót i przywar ludzkich oraz Ołtarz Krzyża Świętego  z 658 relikwiami. Obok znajduje się rotunda pod wezwaniem św. Prokopa - największa romańska świątynia w Polsce zbudowana na planie koła z czworokątnym prezbiterium z XII wieku. Następnie udaliśmy się do Kruszwicy, która słynie z legendy o Popielu i na miejscu , czyli w Mysiej Wieży mogliśmy skonfrontować nasze informacje z faktami historycznymi. Malownicze Jezioro Gopło nad ,którym znajduje się przypomniało nam również dramatyczne wydarzenia opisane w „Balladynie” Juliusza Słowackiego. Zwiedziliśmy również kolegiatę zbudowaną w XII wieku.

Udaliśmy się do miejsca naszego zakwaterowania w hotelu Martina w Żninie.

   Czwartek rozpoczęliśmy od podróży kolejką wąskotorową ze Żnina do Biskupina, po drodze podziwialiśmy piękne widoki. W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie poznaliśmy życie mieszkańców dawnej osady, która odkryta została w 1933 r. W zrekonstruowanym grodzie mogliśmy zobaczyć 106 chat, w których zamieszkiwało ok.1000 mieszkańców, poznać jak wyglądało wnętrze takiego domu i jak mieszkańcy grodu radzili sobie w życiu codziennym, czy jakie zawody wtedy były potrzebne. Następnie dotarliśmy na wyspę jeziora Lednickiego, czyli Ostrów Lednicki, który w czasach piastowskich był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. Jest duże prawdopodobieństwo, że właśnie tu Mieszko I przyjął chrzest a Bolesław Chrobry gościł cesarza Ottona III. Podsumowaniem dnia było oglądanie i poznanie historii Drzwi Gnieźnieńskich w Gnieźnie.

    Piątek poświęcony był na zwiedzanie Gniezna – Katedry, podziemi  oraz miasta, a w Muzeum Państwa Polskiego uczniowie brali udział w lekcji  muzealnej „Jak powstało Państwo Polskie ?”.

    Z ogromną wiedzą o powstaniu naszego państwa wyruszyliśmy w drogę powrotną. To była ciekawa wycieczka, podczas której poszerzyliśmy  nasze horyzonty historyczne oraz poznaliśmy piękne krajobrazy Kujaw i Wielkopolski.

Krystyna Adamek, Piotr Sobieszczak, Leszek Warakomski

Powrót na początek strony