MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO 2022

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

logo_lekcja.jpg

Jest rok 1952- dokładnie 21 lutego...

W Dhace, stolicy Bangladeszu, pięciu studentów tutejszego Uniwersytetu organizuje pokojową demonstrację, domagając się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Niestety ten dzień jest dniem ich śmierci...

17 listopada 1999 roku na cześć tych wydarzeń UNESCO ustanowiło  święto, którym jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Najstarsze zdanie zapisane w języku polskim pochodzi 1270 roku. Znajduje się ono na karcie 24 Księgi Henrykowskiej.

Brzmi:  ,,Daj ać, ja pobruszę, a ty poczywaj", co znaczyło 

,, Daj, niech ja pomielę (pokręcę żarna), a ty odpoczywaj".

Na całym świecie po polsku mówi około… 50 mln ludzi!  Duże polskojęzyczne społeczności znajdziemy m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii. Język polski — obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego — to jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata . Podobno Tolkien znający bardzo wiele języków, nie nauczył się go, gdyż stwierdził, że jest dla niego za trudny.

Nasze  „szeleszczące” litery  wprowadzają w zakłopotanie obcokrajowców.  Polacy mają do nich wyraźną słabość. Dowodem na to może być zorganizowany w 2010 roku ranking na najpiękniejsze polskie słowo, w którym zwyciężyło… „źdźbło”.

            Uczniowie klasy 4, 6 i 7a  na poniedziałkowej  lekcji mieli okazję dowiedzieć się, jak powstał język polski. Obejrzeli ciekawe filmiki dotyczące języka ojczystego z serii  „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”, czy „Ojczysty- dodaj do ulubionych” rozwiązywali mnóstwo zagadek językowych, zastanawiali się, jak napisać

słowa: gżegżółka, naprawdę, w ogóle; „łamali język” próbując wypowiedzieć zdanie: Szczwanego czepka szczwany czepek zaszczepił na szczypicę.  

Klasa 7 dowiedziała się, co oznaczają archaizmy, takie jak: jużyna, czy absztyfikant. Porozmawialiśmy o błędach językowych popełnianych przez Polaków. Dyskutowaliśmy również o  języku młodzieżowym. Uczniowie doskonale potrafili wytłumaczyć, co oznaczają słowa: lel, essa, boomer. Klasie 7a trudnym zadaniem okazało się odgadnięcie w zabawie kalambury związków frazeologicznych, na przykład: zjeść z kimś beczkę soli, mieć czyste ręce.

Uczniowie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego otrzymali zadanie pod hasłem: „Najpiękniejsze polskie słowo to…” Efekty już niedługo.

            Uczniowie klasy 5 z panią Adamek wykonali plakat pod hasłem: „Język ojczysty”, wypisywali skojarzenia o naszym języku. Obejrzeli również prezentację o pochodzeniu języka polskiego i o polskim alfabecie.

Pani Marta Jaworska z klasą 7b, 8a i 8b w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego zajęli się odkrywaniem, czym są związki frazeologiczne i jakie, jest ich źródło pochodzenia.

           

                                                                                                               Anna Jarocka

Powrót na początek strony